diba-admin اخبار ۰۸ اسفند ۱۳۹۴

خطر در راه است!!

رضا کربلایی: صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی با پشت سرگذاشتن دهه نخست فعالیت خود از نداشتن متولی واحد رنج می‌برد و افزون بر این، افت تقاضای بازار مسکن و ساخت و ساز زمینه رقابت ناسالم را در این صنعت فراهم ساخته است. این خطری است جدی برای صنعتی که انتظار می‌رود فرایند تولید و نصب در و پنجره‌های استاندارد و رعایت اخلاق حرفه‌ای کسب و کار را بیش از گذشته جدی بگیرد.

در این شرایط سوال بی‌پاسخ این است که بزرگان صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی چه راهکاری برای نجات صنعت از بحران کنونی پیشنهاد می‌کنند و انفعال و انتقاد و گلایه‌های فعالان این صنعت ریشه در چه دارد؟ آیا ادامه این روند به بهبود کسب و کار و رعایت اخلاق حرفه‌ای در تولید و نصب در و پنجره‌های استاندارد خواهد انجامید یا اوضاع بدتر خواهد شد؟ این سوالی است که پاسخ واحدی برای آن نمی‌توان یافت و به نظر گزینه‌های مختلف و ابعاد گوناگونی را برای تحلیل شرایط کنونی در نظر گرفت.

یکی از راهکار‌ها این است که به روند کنونی انتقادها و گلایه‌ها از قیمت‌شکنی و زیرفروشی و عدم رعایت استانداردها ادامه دارد و به اصطلاح مرثیه سرایی کرد و به جای اندیشیدن و یافتن چاره‌ای برای رفع مشکلات و دست‌اندازها از رقابت‌های ناسالم ناله کرد به این امید که اتفاقی خوشایند در آینده رخ دهد. اما به نظرم گرفتارها و دست‌اندازهای ایجاد شده نه به مددهای غیبی بلکه به اراده دلسوزان صنعت در و پنجره قابل مدیریت و رفع کردن است.

واقعیت این است که برخی بر این باور هستند که انجمن‌های تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی و تولیدکنندگان در و پنجره یو پی وی سی فاقد کارایی و اثربخشی بوده و در عمل نشان داده که نمی‌تواند حافظ منافع جمعی صنعت باشد. اما این سوال بدون پاسخ گذاشته می‌شود که اگر عملکرد این دو نهاد نوپای صنفی قابل نقد است و بر آن اشکالات جدی وارد است، پس راهکار چیست و چه باید کرد؟ بگذارید صریح‌تر بگویم که صنعتی که هزینه‌های زیادی بابت فرهنگ‌سازی و تبلیغات آن در سال‌های گذشته صرف آن شده است، هنوز به مراتبی از بلوغ و همفکری لازم و کافی برای شکل‌گیری اراده واحد و منسجم نرسیده است و در این میان ضرورت ایجاب می‌کند تا طرحی نو در انداخته شود نه به این معنا که انجمن تازه‌ای تشکیل شود و یا هر برند و شرکتی راه خود را در پیش بگیرد.

خواسته یا ناخواسته باید قبول کرد که آنچه تاکنون در خصوص رسیدن به راه حلی واحد در نتیجه مذاکرات و رایزنی‌ها برای تقویت نهادهای صنفی یادشده شکل گرفته، مطلوب ارزیابی نمی‌شود و البته نباید فراموش کرد که غلبه انگیزه‌های تجاری و در نظر گرفتن اهداف درون بنگاهی و وفاداری بیش از اندازه به برندها باعث شده تا آنچنان که شایسته و بایسته صنعت در و پنجره یو پی وی سی است، مطالبات و انتظارات فعالان این صنعت برآورده نشود. این یک نظر البته شخصی است اما یکی از مشکلاتی که صنعت در و پنجره ایران از آن رنج می‌برد؛ کافی نبودن از خودگذشتگی و ضعف وفاداری به منافع جمعی است و این مشکل حل نخواهد شد مگر اینکه بپذیریم ادامه حیات صنعت در و پنجره یو.پی.وی.سی بدون داشتن راهبرد مشخص و نقشه راه پرهزینه و با ریسک‌های شناخته شده و نشده‌ای همراه است.

امید و انتظار بر این است که به جای گلایه‌کردن و گاه حتی متهم کردن همدیگر به عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای کسب و کار یا تکیه کردن بر برندها به آینده صنعت نگاه شود . پس بیاییم به جای نالیدن بر شرایط امروز به این بیاندیشیم که راه بالیدن صنعت در آینده کدام است و مسئولیت فعالان این صنعت چیست؟ بی تردید نقد و نظر شما در یک بحث فراگیر و حتی بر بستر گفتگو‌های انتقادی می‌تواند زمینه‌ساز گفتگوهای سازنده برای آینده باشد.