diba-admin اخبار ۲۰ آبان ۱۳۹۴

برنامه‏ های جدید بر ضد رکود مسکن

علی چگنی در زمینه برنامه‏ های جدید بر ضد رکود مسکن اظهار کرد: در این برنامه میزان تسهیلات سپرده ممتاز در شهرهای کوچک ۴۰ میلیون،‌ در مراکز استان ها ۵۰ میلیون و در تهران به ۶۰ میلیون تومان افزایش یافت. و همچنین برنامه های جدید بسته ضد رکود برای بازار مسکن در راه است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که سایر برنامه های این بسته در راستای تحریک تقاضا است یا تحریک عرضه، گفت: سایر برنامه هایی که هنوز اعلام و رسانه ای نشدند هم در راستای حمایت از تقاضا هستند البته این تحریک تقاضا به نوعی حمایت از سمت عرضه هم محسوب می شود.

چگنی فرمود برخی از تسهیلات در نظر گرفته شده تنها شامل واحدهای مسکونی نوساز می شود که به افزایش تقاضا برای خانه های نوساز و افزایش تولید منجر خواهد شد. وی با اشاره به تهدید ثبات قیمت ‏ها در یک بازه زمانی بلند مدت،‌ گفت:‌ همانطور که افزایش شدید قیمت برای مصرف کننده، بازار و تولید زیان بار است اگر قیمت ها در بازه زمانی بلند مدت کمتر از نرخ تورم افزایش یابد؛ جاذبه سرمایه گذاری را از دست می‏ دهد و در این شرایط  شاهد خروج سرمایه‏ ها از بازار خواهیم بود و تولید به شدت کاهش می ‏یابد و در سال ‏های آتی با معضل کمبود خانه مواجه می ‏شویم و همزمان مازاد تقاضا افزایش قیمت ‏ها را به دنبال خواهد داشت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بازار مسکن باید یک سود معقولی داشته باشد، و در حال حاضر سود بازار مسکن از نرخ سود بانکی کمتر است و رکود آثار بسیار منفی در بازار گذاشته است و شرایط سرمایه‏ گذاری در این بازار شرایط خوبی نیست.